Jesteśmy producentem zamocowań od 1994r. Wyceń swój produkt lub zadzwoń do nas: 661 331 215
Polski producent elementów złącznych
B2B

Więcej...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

Szybki kontakt:

+48 661331215

Co to jest skok gwintu i jak go zmierzyć

Dromet Systemy Zamocowań > Dział techniczny / Blog > Co to jest skok gwintu i jak go zmierzyć

Co to jest skok gwintu i jak go zmierzyć

Elementy gwintowane występują w wielu dziedzinach przemysłu bez względu na to czy mówimy o przemyśle maszynowym czy o spożywczym, bo jak wszyscy wiemy większość butelek czy nawet saszetek choćby z jogurtem posiada gwintowany system zamknięcia za pomocą korka.

Jeśli chodzi o określenie gwintu, musimy zwrócić uwagę na trzy podstawowe parametry jakimi się on charakteryzuje.

Mówimy tutaj o:

W tym tekście skupimy się na ostatnim z tych parametrów.

 

Co to jest skok gwintu?

W zależności od tego o jakim gwincie mówimy, możemy się posłużyć dwoma określeniami:

 

Jak w takim razie rozpoznać rodzaj gwintu, a co za tym idzie odpowiednio podać jego skok?

Najprostszą metodą zmierzenia gwintu jest użycie urządzenia pomiarowego. Jak w takim razie zmierzyć skok gwintu suwmiarką? Jeśli mamy do czynienia z elementami typowymi, nawet posiadając suwmiarkę posiadającą podziałkę jedynie w systemie metrykalnym możemy poprzez pomiar i dedukcję określić z jakim gwintem mamy do czynienia. Jeśli wymiar z dokładnością do 0,04mm poda nam wynik dającą liczbę całkowitą zapisaną w milimetrach, mamy do czynienia z gwintem metrycznym. Jeśli ten wynik będzie różny, musimy to przeliczyć na cale. Dzieląc uzyskany pomiar przez długość 1cala podanego w mm (dla przypomnienia 1 cal to 25,401mm) uzyskamy odpowiedź z jakim rozmiarem gwintu mamy do czynienia. Najlepiej pomnóżcie tą liczbę przez 32 i zaokrąglijcie do pełnej liczby całkowitej. Wtedy będziemy mieli rozmiar gwintu wynoszący „wasz wynik”/32 cala.

Przykład:
Jeśli uzyskamy wynik pomiaru wynoszący 4,763mm i podzielimy go przez 25,401mm, uzyskamy wynik 0,188 w zaokrągleniu. Mnożąc to przez 32 uzyskamy wynik 6. Innymi słowy mamy do czynienia z gwintem 6/32 cala, a dokładniej (pamiętajmy o zasadach rządzących matematyką) 3/16 cala. Proste?

No więc wiemy jaki mamy gwint, ale musimy poznać jego skok. W zależności od tego czy mamy do czynienia z gwintem metrycznym czy gwintem calowym musimy:

Jest to mozolna i wymagająca sporego skupienia i precyzji operacja, ale na pewno skuteczna.

 

Innymi sposobami na zmierzenie skoku gwintu są

 

Przydatną techniką weryfikacji skoku jest sprawdzenie go w tabeli dotyczącej danego rodzaju gwintu. Na szczęście coraz rzadziej spotykamy się z sytuacją wytworzenia nietypowego gwintu, który nie znajdowałby się w znormalizowanej tabeli gwintów. Jeśli nasz pomiar nie będzie pasował do żadnego z podanych w niej gwintu. Proponuję dokonać ponownego pomiaru skoku gwintu. W końcu z każdą pracą jak w sporcie. Ilość powtórzeń prowadzi do perfekcji…