Jesteśmy producentem zamocowań od 1994r. Wyceń swój produkt lub zadzwoń do nas: 661 331 215
Polski producent elementów złącznych
B2B
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Szybki kontakt:

+48 661331215

WAŻNE! Aktualności dotyczące działalności firmy w związku z wirusem COVID-19

zobacz komunikaty

Szanowni Państwo,

w związku z kryzysową sytuacją związaną z pandemią wywołaną wirusem COVID-19 informujemy, że firma DROMET podjęła wszelkie działania, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom firmy, wszystkim współpracownikom i kontrahentom.

Jednocześnie informujemy, że nasza produkcja działa bez zakłóceń, wszystkie zapytania ofertowe, zamówienia i wysyłki towarów realizowane są na bieżąco. Część naszych pracowników bezpośrednio współpracujących z Klientami świadczy pracę zdalnie, co za tym idzie mogą Państwo bez problemu kontaktować się z nimi drogą telefoniczną lub mailową.

Mamy nadzieję, że niedogodności wynikające ze stanu zagrożenia epidemiologicznego są przejściowe i wspólnie uda się nam przejść przez ten trudny dla wszystkich czas.

W sprawach handlowych prosimy o kontakt bezpośrednio z naszymi przedstawicielami handlowymi:

Adres e-mail do zapytań:

biuro@dromet.pl

Co to jest skok gwintu i jak go zmierzyć

Dromet Systemy Zamocowań > Dział techniczny / Blog > Co to jest skok gwintu i jak go zmierzyć

Co to jest skok gwintu i jak go zmierzyć

Elementy gwintowane występują w wielu dziedzinach przemysłu bez względu na to czy mówimy o przemyśle maszynowym czy o spożywczym, bo jak wszyscy wiemy większość butelek czy nawet saszetek choćby z jogurtem posiada gwintowany system zamknięcia za pomocą korka.

Jeśli chodzi o określenie gwintu, musimy zwrócić uwagę na trzy podstawowe parametry jakimi się on charakteryzuje.

Mówimy tutaj o:

W tym tekście skupimy się na ostatnim z tych parametrów.

 

Co to jest skok gwintu?

W zależności od tego o jakim gwincie mówimy, możemy się posłużyć dwoma określeniami:

 

Jak w takim razie rozpoznać rodzaj gwintu, a co za tym idzie odpowiednio podać jego skok?

Najprostszą metodą zmierzenia gwintu jest użycie urządzenia pomiarowego. Jak w takim razie zmierzyć skok gwintu suwmiarką? Jeśli mamy do czynienia z elementami typowymi, nawet posiadając suwmiarkę posiadającą podziałkę jedynie w systemie metrykalnym możemy poprzez pomiar i dedukcję określić z jakim gwintem mamy do czynienia. Jeśli wymiar z dokładnością do 0,04mm poda nam wynik dającą liczbę całkowitą zapisaną w milimetrach, mamy do czynienia z gwintem metrycznym. Jeśli ten wynik będzie różny, musimy to przeliczyć na cale. Dzieląc uzyskany pomiar przez długość 1cala podanego w mm (dla przypomnienia 1 cal to 25,401mm) uzyskamy odpowiedź z jakim rozmiarem gwintu mamy do czynienia. Najlepiej pomnóżcie tą liczbę przez 32 i zaokrąglijcie do pełnej liczby całkowitej. Wtedy będziemy mieli rozmiar gwintu wynoszący „wasz wynik”/32 cala.

Przykład:
Jeśli uzyskamy wynik pomiaru wynoszący 4,763mm i podzielimy go przez 25,401mm, uzyskamy wynik 0,188 w zaokrągleniu. Mnożąc to przez 32 uzyskamy wynik 6. Innymi słowy mamy do czynienia z gwintem 6/32 cala, a dokładniej (pamiętajmy o zasadach rządzących matematyką) 3/16 cala. Proste?

No więc wiemy jaki mamy gwint, ale musimy poznać jego skok. W zależności od tego czy mamy do czynienia z gwintem metrycznym czy gwintem calowym musimy:

Jest to mozolna i wymagająca sporego skupienia i precyzji operacja, ale na pewno skuteczna.

 

Innymi sposobami na zmierzenie skoku gwintu są

 

Przydatną techniką weryfikacji skoku jest sprawdzenie go w tabeli dotyczącej danego rodzaju gwintu. Na szczęście coraz rzadziej spotykamy się z sytuacją wytworzenia nietypowego gwintu, który nie znajdowałby się w znormalizowanej tabeli gwintów. Jeśli nasz pomiar nie będzie pasował do żadnego z podanych w niej gwintu. Proponuję dokonać ponownego pomiaru skoku gwintu. W końcu z każdą pracą jak w sporcie. Ilość powtórzeń prowadzi do perfekcji…