Jesteśmy producentem zamocowań od 1994r. Wyceń swój produkt lub zadzwoń do nas: 661 331 215
Polski producent elementów złącznych
B2B
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

Szybki kontakt:

+48 661331215

Gwint Metryczny

Dromet Systemy Zamocowań > Dział techniczny / Blog > Gwint Metryczny

Gwint Metryczny

Najpopularniejszym wśród gwintów stosowanych na świecie jest gwint metryczny. W sumie jest to sprawa oczywista, gdyż system metryczny jest stosowany praktycznie wszędzie. Mówiąc najprościej, gwint metryczny ma zarys trójkątny a jego rozmiar podany jest w milimetrach.

Oznaczeniem takiego gwintu jest litera M, czyli pierwsza litera z angielskiego słowa Metric. Po niej następuje liczba oznaczająca znamionową średnicę gwintu wyrażoną w milimetrach. Jeśli mamy do czynienia z gwintem nominalnym o podstawowym skoku gwintu, jest to jedyne oznaczenie określające go. Dla przykładu gwint M10, to taki który posiada średnicę d wynoszącą 10mm oraz standardowy skok gwintu, czyli 1,5 (patrz tabela poniżej). Inaczej ma się sytuacja z gwintem metrycznym drobnozwojnym gdzie dochodzi nam oznaczenie wskazujące na wymiar podziałki skoku P. W takim wypadku o gwincie średnicy 10mm i skoku 1 napiszemy M10x1. Poniższa tabela pokazuje standardowe średnice, skoki gwintów jak również występujące zgodnie z normą skoki gwintów drobnozwojnych dla danej średnicy.

Oprócz wyżej wymienionych parametrów gwintu warto również wspomnieć o kilku równie ważnych, dzięki którym w dość łatwy sposób jesteśmy w stanie scharakteryzować dany gwint metryczny:

Gwinty metryczne różnią się wykonaniem, określają go dwa takie parametry jak klasa i tolerancja gwintu.

Klasa określa dokładność z jaką dany gwint jest wykonany. Wyróżniamy trzy klasy gwintu:

Każda z tych klas podzielona jest na trzy grupy długości skręcania gwintu: mała – S ; średnia – N ; duża L

Wynikową klasy i długości skręcania gwintu jest tolerancja wykonania gwintu metrycznego. Całość pokazuje poniższa tabela:

Pola tolerancji znajdujące się w nawiasach powinny być stosowane w dalszej kolejności.

Pole tolerancji G oraz g stosuje się zwykle przy gwintach surowych lub takich, na którą pokrywa się warstwę ocynku galwanicznego. Pole tolerancji H i h stosuje się przy wykonaniu gwintów przeznaczonych do dalszej obróbki, takiej jak malowanie czy cynkowanie ogniowe, gdzie warstwa powłoki jest większa. Dla gwintów zewnętrznych występują również pola tolerancji e oraz f ale są one rzadko stosowane