Jesteśmy producentem zamocowań od 1994r. Wyceń swój produkt lub zadzwoń do nas: 661 331 215
Polski producent elementów złącznych
B2B
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

Szybki kontakt:

+48 661331215

Jakie są zalety kotwy chemicznej w praktyce?

Dromet Systemy Zamocowań > Dział techniczny / Blog > Jakie są zalety kotwy chemicznej w praktyce?

Jakie są zalety kotwy chemicznej w praktyce?

Jakie są zalety kotwy chemicznej w praktyce?

Kotwa chemiczna to dwuskładnikowy klej, służący do mocowania prętów zbrojeniowych lub specjalnych trzpieni w betonie i innych materiałach. Pakowana w standardowe kartusze o pojemności 280 ml lub 400 ml aplikowana wyciskaczem. W specjalnej dyszy dwa składniki mieszają się, wchodząc ze sobą w reakcję i tworzą mocną i twardą spoinę. Czas utwardzania jest uzależniony  od temperatury otoczenia.

Przykładowa tabela dla kotwy DMT POLYFIX:

Znając podstawy czym jest kotwa chemiczna możemy odpowiedzieć na tytułowe pytanie.

– Kotwy chemiczne tworzą bardzo mocne i wytrzymałe połączenie w większości materiałów budowlanych. W praktyce aby zamocować pręt lub trzpień wystarczy wywiercić odpowiedni otwór, dokładnie go oczyścić, następnie wypełnić go żywicą i zamocować trzpień/pręt, pamiętając o zastosowaniu tulei perforowanej w ścianach lub sufitach z pustką (stropy systemowe, ściany z Maxa itp.). Łatwość aplikacji i szeroki wachlarz zastosowań czyni kartusz z żywicą bardzo praktycznym rozwiązaniem do mocowania bez konieczności większej analizy z jakiego materiału wykonana jest ściana czy sufit.  Dodatkowo należy wspomnieć  o braku konieczności poprawnego dopasowania otworu do mocowanego elementu.

– Kotwa chemiczna doskonale sprawdzi się w montażu w miejscach przy krawędzi betonu, ściany, stropu czy innego elementu betonowego. W praktyce mocowanie przy użyciu chemii nie powoduje naprężeń w materiale w przeciwieństwie do mocowań mechanicznych rozporowych. Unikamy możliwości powstania pęknięć i uszkodzeń materiału nośnego. Kotwy tworzą solidne połączenie nawet przy płytkich otworach więc nie ma konieczności głębokiego wiercenia, co zwiększa bezpieczeństwo użycia w miejscach narażonych na uszkodzenia związane z głębokim wierceniem.

– Kolejną ważną zaletą montażu przy użyciu kotwy chemicznej jest szczelność połączenia. Żywica zalewa otwór wypełniając całą przestrzeń tworząc uszczelnienie wokół pręta/trzpienia. Uszczelnione połączenie jest odporne na warunki atmosferyczne w przeciwieństwie do mechanicznych systemów połączeń gdzie woda dostająca się do otworu może powodować korozję oraz wietrzenie materiału nośnego.

– Kotwa chemiczna nie wykorzystuje tarcia w przeciwieństwie do połączeń mechanicznych dlatego może być stosowana w miejscu gdzie występują naprężenia i obciążenia pulsacyjne. Preparaty żywiczne nie tracą trwałości przy takich warunkach eksploatacji mocowania.

Podsumowując główne zalety to, wszechstronność, nieinwazyjność, szczelność, wytrzymałość na różne obciążenia