Jesteśmy producentem zamocowań od 1994r. Wyceń swój produkt lub zadzwoń do nas: 661 331 215
Polski producent elementów złącznych
B2B
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

Szybki kontakt:

+48 661331215

Tarcze diamentowe

Dromet Systemy Zamocowań > Dział techniczny / Blog > Tarcze diamentowe

Tarcze diamentowe

Tarcze Diamentowe budowa i zastosowanie

Tarcze diamentowe wykonywane są ze stalowych korpusów (spotyka się także wyroby ze specjalnego stopu metali lekkich) pokrytych na krawędziach warstwą diamentowego proszku. Aby zachować trwałość tarczy, warstwa diamentu zatapiana jest podczas procesu produkcyjnego w spoiwie metalowym. Następnie ziarna diamentu zostają przylutowane (tzw. tarcze lutowane), bądź zgrzane z powierzchnią tarczy (tzw. tarcze laserowe). Kryształki diamentu ułożone są w taki sposób, aby uzyskać optymalną jakość skrawania ich ostrych krawędzi.
W zależności od rodzaju tarczy wieniec diamentowy jest nałożony na jej obwód w sposób ciągły albo w postaci odcinków, czyli segmentów. Określona budowa tarczy wiąże się z jej konkretnym zastosowaniem.Ciekawostka: Początkowo do wyrobu tarcz diamentowych były wykorzystywane również spoiwa żywiczne.

Rodzaje tarcz diamentowych

Ze względu na sposób rozmieszczenia warstwy diamentu możemy rozróżnić 3 podstawowe rodzaje tarcz diamentowych.

  • z nasypem ciągłym – służą głównie do cięcia twardych i kruchych materiałów takich jak: glazura, gres, klinkier.
  • segmentowa (ze szczelinami) – przeznaczone do cięcia: cegły, dachówek, betonu.
  • segmentowa turbo (bez szczelin) – do cięcia: cegły, betonu, dachówek, klinkieru.

Tarcze segmentowe bez szczelin nazywane są również tarczami uniwersalnymi. Główną ich zaletą jest to, iż można z nimi pracować przy różnych materiałach bez potrzeby wymiany tarczy. Nadają się właściwie do większości materiałów budowlanych. Taka praca nie może być zbyt intensywna, gdyż tarcze uniwersalne wykazują większe zużycie (uniwersalność kosztem wydajności). Można powiedzieć że tarcze uniwersalne przeznaczone są do prac doraźnych.

Eksploatacja

Istnieje jeszcze jeden podział tarcz diamentowych. Ze względu na technologię pracy wyodrębnia się tarcze do cięcia „na mokro” i „na sucho”.

Tarcze oznaczone do pracy na mokro:
Cięcie może odbywać się tylko w sytuacji w której mamy możliwość doprowadzania chłodziwa do tarczy. Nie przestrzeganie tej reguły prawie zawsze prowadzi do uszkodzenia tarczy, a na pewno mocno wpływa na jej szybsze zużycie. Chłodziwem może być woda lub specjalna emulsja zawierająca dodatki szarego mydła lub oleju wiertniczego. Stosowanie emulsji znacząco podnosi efektywność pracy tarczy (do 25% w porównaniu stosowania samej wody).

Tarcze oznaczone do pracy na sucho:
Tarcze diamentowe do pracy na sucho są bardziej uniwersalne. Można nimi pracować zarówno doprowadzając chłodziwo, jak również w sytuacjach gdy jego doprowadzenie jest niemożliwe. Oczywiście również tutaj występują pewne obostrzenia. Jeżeli zaczynamy pracę „na sucho” to powinniśmy dokończyć ją właśnie taką metodą. Doprowadzenie cieczy mogłoby doprowadzić do nagłego obniżenia temperatury tarczy co skutkowało by jej uszkodzeniem. Jednostajne cięcie metodą „na sucho” nie powinno trwać dłużej niż 2 minuty. Po tym czasie należy tarczę wycofać z ciętego materiału i odczekać następne 2 minuty, pozostawiając urządzenie włączone na biegu jałowym.

Następnym elementem oddziaływającym na żywotność i efektywność pracy tarczami diamentowymi jest głębokość cięcia. Teoretycznie tarczę można „schować” w ciętym materiale na tyle, na ile pozwala jej mocowanie w urządzeniu. Oczywiście takie działanie w krótkim czasie doprowadzi do zużycia, bądź uszkodzenia tarczy, czego dowiodły liczne testy przeprowadzane przez producentów. Głębokość cięcia powinna być uwarunkowana parametrami podanymi do każdego modelu tarczy. Przestrzeganie tej zasady pozwoli zachować właściwości tarczy na długi czas.
Bardzo ważnym parametrem podawanym przez producentów jest również prędkość skrawania. Ogólnie przyjęło się iż twarde materiały wymagają zastosowania mniejszych prędkości cięcia (30-37 m/s), natomiast materiały średnio-twarde takie jak marmur czy wapień większych, rzędu 40-47 m/s. Wielkości te wyrażane są w obrotach na minutę i określają maksymalne prędkości przy jakich tarcze mogą pracować. Przekraczanie tych parametrów jest niedopuszczalne i w skrajnych przypadkach może prowadzić do wypadku.

 


 

Grupa tarcz STANDARD
Przeznaczone do lżejszego natężenia pracy. Pozwalają na wykonanie niezbędnych robót przy minimalnym nakładzie finansowym.

Grupa tarcz PROFESSIONAL
Przeznaczone dla przedsiębiorstw wykorzystujących tarcze w codziennej, natężonej pracy. Tarcze te cechują się wyższą żywotnością.

Dostępne wersje: Standard i Professional
Dostępne średnice:  115, 125, 180, 230
Zalety: efektywna i dokładna praca tarczy,  bardzo długa żywotność
Dostępne wersje: Standard i Professional
Dostępne średnice: 115, 125, 180, 230
Zalety: bardzo precyzyjne cięcie
Dostępne wersje: Standard i Professional
Dostępne średnice: 115, 125, 180, 230
Zalety: duża szybkość cięcia przy niewielkim zużyciu tarczy

 

Tabela zastosowań tarcz diamentowych

Zarówno tarcze Segmentowe jak i tarcze Turbo przeznaczone są do tych samych materiałów. Natomiast prędkość cięcia w tym samym materiale jest około 15% szybsza w przypadku cięcia tarczami Turbo, a krawędzie powierzchni obrabianej są zdecydowanie mniej uszkodzone (wyszczerbione). Natomiast wydajność tarcz Trubo jest 20% mniejsza w odniesieniu do tarcz Segmentowych.

 


 

5 powodów dla których warto wybrać tarcze diamentowe Dromet K2

 

1. NASYP POWŁOKI DIAMENTOWEJ sięga wartości 10% dla tarcz Standard i 20% w przypadku linii Professional (na cm²). Większość tarcz dostępnych na rynku posiada nasyp diamentowy rzędu 3-5%. Jest to bardzo istotny współczynnik mówiący o żywotności i wydajności tarczy.

2. Najlepszy współczynnik JAKOŚĆ – CENA. Poproś o ofertę dla siebie  kontaktując się z naszymi przedstawicielami handlowymi.

3. Tarcze K2 przed wprowadzeniem na rynek zostały poddane WIELOMIESIĘCZNYM TESTOM. Próbne pakiety tarcz zostały rozesłane do wielu punktów w Polsce, które na co dzień zajmują się profesjonalnym cięciem. Pozytywne opinie uzyskane w wyniku wytężonej pracy tarczami K2 ostatecznie przesądziły o wprowadzenia ich do standardowe oferty naszej firmy. Taka polityka doskonale komponuje się z misją Dromet-u, która w pierwszym rzędzie stawia na jakość oferowanego asortymentu.

4. DOSTĘPNOŚĆ I RÓŻNORODNOŚĆ naszych tarcz. Bez żadnego problemu jesteśmy w stanie dostarczać Państwu duże ilości naszych tarcz diamentowych. Ponadto duży wachlarz rodzajów i rozmiarów pozwala na dopasowanie produktu do indywidualnych potrzeb. Jeżeli poszukują Państwo tarcz, których nie posiadamy w standardowej ofercie prosimy o skontaktowanie się z naszym działem handlowym. Jako jeden z głównych dystrybutorów tarcz diamentowych K2 na terenie Polski mamy dostęp do wielu mniej popularnych produktów.

5. ZESTAW EKSPOZYCYJNY doskonale eksponujący tarcze w każdym punkcie handlowym. Aby jeszcze bardziej zainteresować swoich odbiorców tarczami diamentowymi oferujemy najczęściej sprzedawane rodzaje razem z regałem. Zapytaj naszego przedstawiciela handlowego o ofertę na zestaw ekspozycyjny.

Tarcze w naszej ofercie