Jesteśmy producentem zamocowań od 1994r. Wyceń swój produkt lub zadzwoń do nas: 661 331 215
Polski producent elementów złącznych
B2B
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

Szybki kontakt:

+48 661331215

Urwana śruba – jak wykręcić gwint z urwanej śruby

Dromet Systemy Zamocowań > Dział techniczny / Blog > Urwana śruba – jak wykręcić gwint z urwanej śruby

Urwana śruba – jak wykręcić gwint z urwanej śruby

Każdy chciałby uniknąć sytuacji, w których dochodzi do urwania śruby. Niestety nawet najostrożniejsze użytkowanie może się w ten sposób skończyć. Zwłaszcza wtedy, gdy korzysta się z produktów niskiej jakości. Na szczęście urwana śruba nie jest tak dużym problem, jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Wystarczy znać kilka sprawdzonych metod oraz zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt. Dzięki temu można oszczędzić sobie sporo nerwów.

Przydatne narzędzie – wykrętak

Najlepszym sposobem na śrubę z zerwanym gwintem jest wykrętak. Umożliwia on bowiem naprawę bez konieczności rozwiercania oraz gwintowania. Dzieje się tak ze względu na odwrotny w porównaniu do standardowych wkrętaków kierunek działania.

A więc jak wykręcić urwaną śrubę wykrętakiem? Na samym początku trzeba dobrać odpowiednią średnicę narzędzia. Powinna być ona mniejsza od średnicy uszkodzonego połączenia. Uchwyt wiertarki musi zostać wyposażony w sześciokątny chwyt, a jej pierścień powinien znaleźć się bardzo blisko zacisków. Teraz wystarczy ustawić wykrętak w taki sposób, aby znalazł się w prostej pozycji względem uszkodzonej śruby. Wiercenie musi odbywać się na całej długości wiertła, a więc do samej podstawy pierścienia. Proces powtarza się aż do osiągnięcia celu. Wymaga to odrobiny precyzji oraz cierpliwości, ale efekty są tego warte.

Zaleca się powzięcie pewnych środków ostrożności. Przede wszystkim należy uważać, aby pozostało wystarczająco dużo materiału do zaczepienia pierścienia o kształcie stożka. W przeciwnym wypadku może dojść do dalszego złamania elementu, co znacznie utrudni dalsze działania. Na pytanie jak wykręcić urwaną śrubę można więc też odpowiedzieć: ostrożnie! Cierpliwość zaprocentuje bezproblemowym wyciągnięciem połączenia.

Olej penetrujący i szczypce

Istnieje jeszcze inny sposób na pozbycie się zepsutego połączenia, który przydaje się zwłaszcza tym osobom, które nie chcą inwestować w wykrętak. W końcu dodatkowe narzędzie trochę kosztuje, a nie zawsze zachodzi potrzeba skorzystania z niego. Wystarczy mieć przy sobie odpowiedni olej oraz standardowe szczypce.

Jak odkręcić śrubę z zepsutym gwintem olejem penetrującym? To znacznie prostsze, niż przy pomocy wykrętaka. Trzeba jednak na samym początku podkreślić, że metoda wymaga odczekania pewnego okresu. Olej penetrujący nabiera skuteczności wraz z czasem. Im dłużej ma szansę działać na uszkodzonym elemencie, tym łatwiej manipulować przy pomocy szczypiec. Dlatego w sytuacjach, gdy liczy się czas, lepiej użyć wykrętaka.

Użycie oleju penetrującego polega wyłącznie na nałożeniu go na trzon śruby. Wraz z biegiem czasu będzie spływać pomiędzy gwinty, w wyniku czego zaczną one się od siebie oddzielać. Następnie należy użyć szczypce, aby ukręcona śruba wydostała się z miejsca.

Oczywiście można też spróbować wyciągnąć element przy pomocy samych szczypiec. Nie zawsze jednak da się to zrobić. Zwłaszcza w przypadku mocno zapieczonej śruby. Na dodatek trzeba mieć na uwadze, że olej penetrujący dopiero za drugim bądź trzecim razem zadziała w odpowiedni sposób, co dodatkowo wydłuża czas uporania sobie z problemem.

Urwana śruba – Jak wykręcić przy użyciu wysokiej temperatury?

Do tego potrzebny będzie jakikolwiek podgrzewacz, choć najlepiej zastosować indukcyjny. Wykręcanie urwanych śrub z pomocą takiego urządzenia wymaga jednak spełnienia dwóch warunków. Trzeba mieć pewność, że wysoka temperatura nie uszkodzi reszty konstrukcji. W pobliżu nie powinno być także żadnych substancji łatwopalnych. Po podgrzaniu gwint powinien poluzować się w wystarczający sposób, aby można było go wyciągnąć szczypcami bądź własnoręcznie.

Pozostałe sposoby na ukręconą śrubę

Istnieje też możliwość przewiercenia połączenia. Jak odkręcić śrubę z zerwanym gwintem przy pomocy wiertła? W tym celu należy zastosować wiertło większe od elementu i wiercić aż do momentu, gdy ze śruby pozostaną wyłącznie resztki. Można je wtedy bez problemu usunąć.

Dobrym pomysłem jest ponadto użycie przecinaka. Wymaga to jednak pewnych umiejętności. Trzeba bowiem stworzyć nacięcia na uszkodzonej śrubie, które będą pasować do śrubokręta.

Inna popularna metoda polega na spawaniu. Należy przyspawać nakrętkę do urwanej śruby, a po ostygnięciu odkręcić ją dostosowanym kluczem. Trzeba przy tym uważać, aby nie zespawać elementu do otoczenia.